Pazar | 21.07.2024

Ads

4 ay önce | 94 kere okundu!!

Bile edat mı bağlaç mı? 'Bile' bağlaç mıdır?

'Bile' kelimesi bağlaçtır. 'Bile' edat değil bağlaç olmaktadır.

 

Cümle içerisinde yer alan 'bile' kelimesi "de, da" anlamlarını taşımaktadır yani de-da görevinde kullanılmaktadır. Bu bakımdan de, da bağlaç olduğu için bile de bağlaçtır diyebiliriz. Bile kelimesini cümleden çıkarttığımızda cümlenin anlamı bozulmaz. Bu bakımdan bile bağlaç olur.

 

Örnek cümle : Kendisi bile gelmek istemedi.

 

(Burada bile'yi cümleden çıkarttığımızda cümlenin anlamı bozulmamaktadır. Bile yerine de-da koyabilirsiniz. Hemen hemen aynı görevde kullanılıyor.)

 

NOT = Bazı kaynaklara göre "bile" kelimesi hem bağlaç hem de edat olarak kullanılabiliyor. Yani 'Bile' sözcüğü yerine göre bağlaç olabildiği gibi yerine göre de edat olabilmektedir. Bu yüzden cümledeki anlamını iyi kavramamız gerekiyor. Fakat yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi kullanılıyorsa 'bile' bağlaçtır diyebiliyoruz.

Ads

Blog Yazıları

İlgili Yazı Yükleniyor
İlgili Yazı Yükleniyor

WebdebiradamNedir?

Webdebiradam.com güncel, teknoloji, araştırma ve dizi film haberleri hakkında makale yazmayı seven başkabir webmaster blogu

© Webdebiradam.com - Güncel, teknoloji ve webmaster haberleri. 2012-2024 | Yazılan makalelerin hepsi koruma altındadır. Alıntı yapmayınız.