Pazar | 21.07.2024

Ads

BTK taslağı hazırladı, Türkiye tek tip şarj standardına geçiyor!!
Güncel | 5 ay önce | 288 kere okundu!!

BTK taslağı hazırladı, Türkiye tek tip şarj standardına geçiyor!!

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliğinin tek tip şarj aleti standardına karşı hamle olarak BTK'da taslağını hazırladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Telsiz Ekipmanları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına dair bir taslak hazırladı.
Taslağa göre; cep telefonları, tabletler, dijital kameralar, kulaklıklar, mikrofonlu kulaklıklar, taşınabilir video oyun konsolları, taşınabilir hoparlörler, e-kitap okuyucular, klavyeler, fare (mouse) cihazları, taşınabilir navigasyon sistemleri, kulak içi kulaklıklar ve dizüstü bilgisayarlar, USB Type-C’ye uyumlu olacak.

 

Bu Teknolojik ekipmanları, belirlenen şarj etme yeteneklerine ilişkin düzenlemelere uygun olacak şekilde imal edilecek. İmal edilen şarj cihazları, haricindeki aksesuarlarla uyumlu çalışacak.Taslağa göre, yönetmeliğin hükümleri, telefon, tablet ve dijital kameralar gibi ürünler için 28 Aralık 2024'ten itibaren uygulanmaya başlayacak. Yönetmelik hükümleri, dizüstü bilgisayarlar için ise 28 Nisan 2026'dan itibaren uygulanacak.

AB ülkelerinde harici şarj aletlerine yılda yaklaşık 2,4 milyar euro harcanıyor ve kullanılmayan şarj cihazları yılda yaklaşık 11 bin ton elektronik atık oluşturuyor. Ortak şarj aleti çözümüyle yılda yaklaşık 1.000 ton atık azalacak. Türkiye’de bir yılda yaklaşık 15 milyon cep telefonu satılıyor. Ortak şarjla potansiyel atık şarj cihazı üretiminde yaklaşık 1,5 milyon adet düşüş bekleniyor. Oranın yüzde 50 olması hesaba katıldığında üretimin yılda yaklaşık 7,5 milyon adet ile 1 milyar 125 milyon lira tasarruf sağlaması umuluyor.

Ads

Bu yazıda yorum yok

Ads

Yorum Yapın

Webdebiradam

Webdebiradam.com güncel, teknoloji, araştırma ve dizi film haberleri hakkında makale yazmayı seven başkabir webmaster blogu

© Webdebiradam.com - Güncel, teknoloji ve webmaster haberleri. 2012-2024 | Yazılan makalelerin hepsi koruma altındadır. Alıntı yapmayınız.