Cumartesi | 20.07.2024

Ads

Sosyal medyada gizlilik nasıl sağlanır?
Sosyal Medya | 3 yil önce | 496 kere okundu!!

Sosyal medyada gizlilik nasıl sağlanır?

Günümüzde sosyal medya insanların normal hayatlarında ve iş hayatlarında büyük bir yer kaplıyor. Uzakta yaşayan aile ve arkadaşlarımızla bağlantı kurmak, gün içerisinde iş ile ilgili iletişimimizi sağlamak, dünya çapında haberlere ulaşmak sosyal medya sayesinde artık saniyelerimizi alıyor. Akıllı telefonların yaygınlaşmasının da bu bu konuda yardımcı olduğu bir gerçek. Facebook, Twitter, Instagram, Whatsapp gibi uygulamalar hayatımızı kolaylaştırsa da bu uygulamalara erişebilmek için bazı kişisel ve özel verilerimizi paylaşmak durumundayız. We Are Social'ın yayınladığı Küresel Dijital Raporu’nun 2020 verilerine göre Türkiye’deki 83 milyon nüfusun 54 milyonu aktif olarak sosyal medya kullanıcısı. Bu rapordaki sayılara göre sosyal medya kullanımının geldiği boyutu ve verilerin güvenliği büyük bir önem arz ediyor. Bu durum hesaplarımızı ve içinde bulunan bilgileri ele geçirilme ya da çalınma durumu ciddi tehditleri de beraberinde getirebilir. Peki sosyal medya sitelerine ne kadar güvenmeliyiz? Sosyal medya uygulamalarında dikkat edilmesi gereken güvenlik önlemleri nelerdir? İşte tüm soruların cevabı.

Her paylaşıma, habere, linke güvenmeyin.
sosyal medyada reklam vermenin, link ve sahte haber, bilgi paylaşımının çok kolay olması nedeniyle sizi bilgi paylaşımına yönlendiren her linke tıklamamalısınız.

"Gizlilik Ayarları" nı etkin bir şekilde kullanın.
Sosyal medya sitelerinin size sağladığı gizlilik ayarlarını etkin bir şekilde kullanın. Gizlilik ayarları için ilgili uygulamanın yardım sayfasına girip bakabilirsiniz.

Güçlü bir şifre seçin.
Kolay şifreler ile hesap açmayınız. Şifreniz en az bir büyük karalter, bir sayı, bir özel karakter kullanın.

Güvenmediğiniz sitelere kişisel bilgilerinizi girmeyin.
güvenmediğiniz bir siteye girmek isterseniz aktif olarak bu tür siteler için kullanavileceğiniz bir e-posta adresi açıp kullanabilirsiniz.

Güvenmediğiniz bir cihaz kullanırsanız çıkış yapmayı unutmayın.
Ortak kullanımda olan hiç bir cihazdan hesaplarınıza giriş yapmayın. Yaparsanız bile en kısa sürede şifrenizi güncelleyin.

Tanımadığınız kişileri hesaplarınıza eklemeyin, mesajlarına cevap vermeyin.
Fishing türü hırsızlıklara karşı güvenliğiniz için size mesaj atan her kişiye cevap vermeyin

Tanımadığınız kişiler sizi takip ediyorsa yaşadığınız yeri belli edecek şekilde paylaşımlar yapmayın.
Belkide en dikkat etmeniz gereken madde bu olmalı. Bazı sosyal medya hırsızlık olayları adres paylaşımı gibi olaylarda gerçekleşmektedir.

Ads

Bu yazıda yorum yok

Ads

Yorum Yapın

Daha fazla Nedir?

İlgili Yazı Yükleniyor
İlgili Yazı Yükleniyor

Webdebiradam

Webdebiradam.com güncel, teknoloji, araştırma ve dizi film haberleri hakkında makale yazmayı seven başkabir webmaster blogu

© Webdebiradam.com - Güncel, teknoloji ve webmaster haberleri. 2012-2024 | Yazılan makalelerin hepsi koruma altındadır. Alıntı yapmayınız.